10 mýtů o čističkách vzduchu, znáte je?

Existují mýty o tom, co čističky vzduchu mohou či nemohou dělat, uvedeme některé tyto mýty na pravou míru.

mýty a vlastnosti čističek vzduchu:

1) Díky čističkám vzduchu nebudete muset utírat prach

Nejběžnějším nedorozuměním je domněnka, že čističky vzduchu doslova nadzvedávají prach ze všech povrchů, takže díky tomu již nikdy nebudete muset znovu utírat prach. Pokud by tomu tak bylo, pak by musel být ventilátor v čističce vzduchu tak silný (natož i hlučný), že by vytvořil prachovou bouři ve vaší domácnosti. Což je přesný opak toho, co by uživatel mohl chtít. Takže při koupi čističky vzduchu doporučujeme časem pořídit dobrý vysavač a mikrovláknový hadřík k utírání prachu z nábytku a jiných míst. Pokud budete mít zapnutou čističku vzduchu neustále na vyšší výkon, prachu samozřejmě razantně ubyde.

2) Trpíte alergiemi, díky čističce vzduchu nebudete muset používat nic jiného

Čističky vzduchu jsou důležité ke zmírnění alergie. Problém je v tom, že některé alergeny, jako je pyl, jsou těžké a spadnou na podlahu nebo nábytek ještě před tím než je čistička vzduchu má čas zachytit. Doporučuje vybrat čističku s ionizátorem, který zmírní projevy alergie, rychlos čističky zvyšte na nejvyšší stupeň, který vás nebude ještě rušit. Docílíte tak s větším výkonem čističky větší cirkulace vzduchu. A rozpohybujete i větší pyly, které čistička zachytí. V neposlední řadě pravidelně vytírejte podlahu. Pokud máte vlhký byt, můžete mít také problém s plísněmi, viry a bakteriemi. V tom případě doporučujeme sáhnout také po odvlhčovači.

3) Čističky vzduchu se postarají o všechny pachy ve vaší domácnosti, takže se nemusíte obtěžovat s případným větráním

Překvapující množství lidí si myslí, že když mají čističku vzduchu, dává jim to volnou ruku k tomu, aby nemuseli například vyměňovat stelivo pro kočky, nechávat špinavé prádlo kdekoliv v domácnosti nebo také mít hnijící jídlo v kuchyni až měsíce a od čističky vzduchu očekávají, že všechny tyto pachy odstraní. Čističky vzduchu odstraňují zápach pouze v případě, že v sobě mají určité množství ušlechtilé uhlíkové vrstvy (uhlíkový filtr), ale dobrá hygiena a odstranění příčiny zápachu je v prvé řadě lepším řešením. Pokud tedy uvažujete o čističce vzduchu s výměnnými filtry, zkontrolujte zda obsahuje uhlíkový (karbonový) filtr.

4) Má-li čistička vzduchu HEPA filtr, musí zaručeně fungovat

Bohužel, i v případě, že má čistička vzduchu HEPA filtr, mohou se filtry lišit ve velikosti a designové kvalitě, která ale není rozpoznatelná pro běžného spotřebitele. Navíc, další designové faktory čističek vzduchu mohou zabránit skutečné efektivní práci, kterou má čistička vzuchu vykonávat, což znamená, že nevyčištěný vzduch může unikat jen kolem filtru a uniknout zpět do místnosti. Doporučujeme tedy koupit čističku od výrobce, který se na čističky specializuje, jako Winix, Daikin, Sharp nebo Coway a pár dalších.

5) Jestliže máte alergii na roztoče, první věc, kterou musíte udělat, je koupit si čističku vzduchu

Ve skutečnosti to není pravda. První věc, kterou byste měli udělat, je koupit si nové ložní prádlo nebo nový kryt na matraci, protože roztoči mají tendenci shromažďovat se v teplém, vlhkém prostředí. Čističky vzduchu zachytí částice (fragmenty) z roztočů, které poletují ve vzduchu. Je tedy třeba řešit problém u zrodu a poté můžete s čističkou vzduchu dosáhnout požadovaných výsledků.

6) Pokud trpíte alergiemi, neměli byste nikdy otevírat okna

Takto to opravdu není. Každý dům potřebuje určité množství čerstvého vzduchu během každého dne. Pokud nemáte přístroj k automatické výměně čerstvého vzduchu (vzduchotechniku), měli byste větrat krátce a intenzivně. Čističku vzduchu poté zapněte do turbo režimu, aby se nový vzduch v místnosti ihned vyčistil. Některé čističky mají automatický režim a samy po vyvětrání zvýší výkon a poté opět sníží.

7) Čističky vzduchu s HEPA filtry odstraňují zápach

HEPA filtry ve skutečnosti neodstraňují zápach. Odstranění zápachu je dosaženo pouze prostřednictvím čističky vzduchu, která obsahuje určité množství uhlíku v samostatném filtru. Zápach jsou schopny likvidovat také čističky vzduchu s ionizátorem.

8) Nezáleží na tom, na jakou rychlost vzduchu jste si čističku zapnuli

To je opravdu velký omyl. Spotřebitelé často nechávají zapnuté své čističky vzduchu při nízkých rychlostech, aby nebyl slyšet hluk ventilátoru, aniž by si uvědomovali, že to co dělají ve skutečnosti snižuje pokrytí čištění vzduchu v místnosti. Pokud si nevyberete čističku vzduchu s ventilátorem, který je schopen provozu při vysokých rychlostech, aniž by byl příliš hlučný, pak je nejlepší, zapnout vaši čističku vzduchu na vysokou rychlost pár hodin před tím než půjdete spát; poté čističku vzduchu zapněte na nízký chod po zbytek noci. Řešením je také volba velmi výkonné čističky. Ta vyčistí menší místnost i na nižším stupni rychlosti.

9) Všechny čističky vzduchu odstraňují cigaretový kouř

Čistička vzduchu ve skutečnosti dělá to, že odstraňuje částice poletující ve vzduchu, které po sobě zanechává cigareta, když se v místnosti kouří. Většina čističek vzduchu až na pár výjimek, které byly speciálně navrženy tak, aby odstraňovaly zápach nebo toxické plyny spojené s kouřem, nejsou schopny cigaretový kouř ze vzuchu odstranit. Pro eliminaci kouře doporučujeme zvolit čističku vzduchu s většími uhlíkovými filtry a ionizátorem.

10) Čističky vzduchu odstraňují viry a bakterie

V případě čističek vzduchu se často vychvaluje přidání ultrafialového záření, které dokáže zahubit viry. Ve většině čističek vzduchu, množství času, které baktérie a viry tráví v přední části ultrafialového světla není dostatečné k jejich odstranění. Pouze některé čističky vzduchu mají zesílený HEPA filtr, který je dostatečný pro zachycení virů, nebo mají technologii, jako je sterilizátor, který využívá teplo k zabítí patogenů. Případně plazmový ionizátor. Doporučujeme tedy vybrat čističku vzduchu, která bojuje s viry jinak než UV lampou. Tato lampa také vylučuje nežádoucí ozón.