Pitná voda z kohoutku, pít či nepít? A co chlór?

Voda z kohoutku má perfektní parametry, pokud z ní odstraníme nežádoucí složky pomocí vodních filtrů, může výrazně předčit kvalitu balené vody, to vše při značné úspoře financí.

baterie-kuchynska

Kvalita a nezávadnost pitné vody

U pitné vody, která vám teče z kohoutku se sleduje mnoho parametrů. Pravidelné kontroly zajistí její zdravotní nezávadnost.

Proč se voda chloruje

Vodárny potřebují eliminovat bakterie a viry, do vody tedy přidávají chlór. Chlór dokáže zbavit vodu i nákaz jako úplavice, cholera, břišní tyfus, dětská obrna apod.

cisticka-vod

Představuje chlór ve vodě nebezpečí pro zdraví?

V prvé řadě chlór negativně ovlivňuje zápach i chuť vody. V malých koncentracích se zatím neprokázala jeho závadnost. Za zmínku stojí ale vedlejší produkty této dezinfekce, kterými jsou trihalomethany, ty již mohou způsobovat zdravotní komplikace.

Zápach a chuť chlóru – jak se ho zbavit

V mnoha případech je voda díky chlorování chuťově nepřijatelná. V lepším případě máte chlóru méně, a dá se to přežít. Chlór jde z vody dostat celkem jednoduše, dokáží ho odstranit filtrační konvice, nebo pokud by jste chtěli čistou vodu rovnou z kohoutku, můžete využít filtry pod dřez. Odstraní z kohoutkové vody až 100% aktivního chlóru a voda se rázem stane velmi chutná.

filtracni-konvice

Z filtrované vody připravíte také velmi chutné čaje, kávy apod. Některé filtrační konvice se vejdou i do dveří od lednice, můžete tak mít rázem filtrovanou i vychlazenou vodu vždy po ruce.

Úspora za balené vody

Pokud odstraníte chlór z vody a případně odfiltrujete i další složky, jako těžké kovy a podobně, můžete značně ušetřit. Balená voda stojí 10-15 korun za litr. Kvalita filtrované vody v mnoha případech značně předčí kvalitu balené vody.

balena-voda

Kolik stojí litr filtrované vody

Pokud se rozhodnete pořídit si filtr vody, budete muset měnit filtrační vložky. Litr filtrované vody vás s těmito filtry přijde na zhruba 50 haléřů.

Nejen špatná chuť ale i alergie na chlór

Pokud máte na těle po koupeli svědivé červené flíčky, způsobuje je takřka s jistotou chlór. S tímto si již filtrační konvice ani filtry pod dřez neporadí. Budete potřebovat filtr umístit rovnou na vanovou nebo sprchovou baterii. V lepším případě filtrovat vodu rovnou na vstupu.

Co vše filtry z vody odstraní

Většina filtrů z vody odstraní hrubé nečistoty, chlór, těžké kovy a ropné produkty. Ty sofistikovanější (většinou i dražší) dokáží odstranit z vody i bakterie. S baktériemi ve vodě se ale nesetkáváme tak často. Lidé si pořizují tyto filtry spíše preventivně, pokud by nastala závada v síti a dostala se do ní kontaminovaná voda. V neposlední řadě je také hodně změkčovacích filtrů, které dokáží totéž co předchozí filtry, a zároveň odstraní z vody tvrdost. Povlaky v konvici nebo na bateriích se tak stanou minulostí.

Jak filtry na vodu fungují

Většina těchto filtrů obsahuje uhlík nebo složitější náplně. Kohoutková voda přes náplň filtru proteče a obdržíte vodu s perfektní chutí a parametry.

Závěr

Voda z kohoutku má perfektní parametry, až na pár více či méně závažných prvků. Pokud se jich zbavíte vodními filtry, může vám téci z kohoutku voda lepší než z obchodu a za mnohonásobně nižší cenu. Nebudete muset tahat PET láhve, ani s nimi znečišťovat životní prostředí.

ciata-voda

 

Chcete filtovat vodu a nevíte co vybrat? Zavolejte nám na tel: 605 101 500 a my vám poradíme. Instalaci filtrů pod dřez zvládnete i sami, pokud se na to necítíte, v Praze, Ostravě a okolních městech vám můžeme provést instalaci my.